Hakkımızda
Ticaret Sicil No : 880585
Vergi Dairesi : Merter Vd. No. 631 064 4188

İyi bir gazoz sofraların vazgeçilmez konuklarından birisidir. Niğde Gazozu da yaşlısından gencine, patronundan işçisine, öğretmeninden öğrencisine, kısacası yediden yetmişe tüm Niğdelilerin vazgeçemedikleri, damaklarında silinmez tat bırakan bir Niğde klasiğidir.

1960’lı yılların başında İsmet Olcay tarafından kurulan, İsmet Olcay’ın vefatından sonra faaliyetlerine onun kayınbiraderi Asım Abay ve oğlu Selçuk Olcay tarafından devam eden Niğde Gazozu, kuruluşunun 55.yılını kutluyor.

Niğde Gazozu bu 55 yıllık süreçte önemli dönüm noktaları yaşadı. 1980’li yılların başında Niğde Gazozu’nun sahipleri kısa, orta, uzun vadeli finansal ve teknik planlar hazırladılar. Bu planlama doğrultusunda ilk aşamada 1992 yılında Niğde Organize Sanayi Bölgesinde 5500 m2 alan üzerine bugünkü tesislerini kurdular. 2000’li yıllar ise Niğde Gazozu’nun teknolojik olarak atılım yaptığı bir dönemdir. Bu süreçte yapılan modernizasyon yatırımları ile makine teknolojisine ayak uyduran Niğde Gazozu, 2003 yılında marka beratı ve TSE belgesi aldı. Aynı yıl ABD’ye ilk ihracatı da gerçekleştirdi. İhracat hamlesi 2006 yılında Azerbaycan ile devam etti. Niğde Gazozu kuruluşunun 55.yılında 10.000 şişe / saat’lik üretim yapan tam otomatik entegre bir tesisle üretimlerine devam ediyor. Niğde Gazozu faaliyetlerini tüm Türkiye genelinde dağıtımlarla sürdürmektedir. Marka, üretici ile tüketici arasında yazılı olmayan bir sözleşmedir. Bir markanın başarılı olabilmesi de tüketicinin zihninde olumlu konumlanmasına bağlıdır. İşte Niğde Gazozu bunu başarmış ve her Niğdelinin gönlünde taht kurmuştur. Neredeyse her Niğdelinin Niğde Gazozu ile ilgili bir hatırası vardır. Kimi zaman onun üzerine iddiaya girilmiş, kimi zaman onun için maç yapılmış, hatta kapağı bile değerlendirilerek Türk insanının zekâsı ile gelişen “gazoz kapağı” adlı oyun ortaya çıkmıştır. Yazlık sinema dönemlerinin vazgeçilmez içeceği olan Niğde Gazozu, Niğde düğünlerinin, sünnetlerinin, bayramların ve diğer tüm özel günlerin vazgeçilmez tatlarından biri olmuştur. Bugün de büroda, kahvehanede, parkta, maçta, teneffüste hemen her yerde içilmektedir. Niğde Gazozunun tüketildiği yerlerin sadece buralarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Laila’da, Reina’da, hatta Bodrum Halikarnas Disko’da da Niğde Gazozunu yudumlayabilirsiniz.

Günümüzde ulusal ve yerel birçok gazoz markası bulunmasına karşın, suyundan mıdır yoksa aromasından mıdır bilinmez, Niğde Gazozunun tadı hepsinden farklıdır. Niğde Gazozunun frambuazlı tadı ve başarısı sadece formülünden değil, uzun yıllar boyunca sağlanan deneyimlerinden kaynaklanıyor. Ayrıca doğal kaynak suyu kullanılması, şeker yerine yapay tatlandırıcıların kullanılmaması da formülün sihrini tamamlıyor. Yaşam biçimindeki değişikliklere ve alkolsüz içecek sektöründeki baş döndürücü çeşitliliğe karşın, Niğde Gazozu doyumsuz tadı ile sadece Niğde’de değil, yurdumuzun birçok köşesinde hem sağlık hem de keyif veren bir içecek olarak yaşamaya devam ediyor.